پشتیبانی

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

پیشگفتار مولفین کتاب تبدیل لاپلاس ابزاری برای مهندسین

یارفیق
درعاشقی گزیر نباشد ز ساز و سوز
استاده ام چو شمع مترسان زآ تشم

امروزه تبدیل لاپلاس به عنوان یک ابزار قدرتمند ریاضی ، در بسیاری از دروس فنی و مهندسی همچون مدارهای الکتریکی ، تجزیه و تحلیل سیستم ها ، بررسی سیستم های کنترل و ... کاربرد وسیعی دارد.
با توجه به نیاز جامعه دانشگاهی به یک منبع آموزشی کم حجم و در عین حال کامل و مفید ، برآن شدیم تا کتاب حاضر را آماده و در اختیار دانشجویان عزیز قرار دهیم .
معمولا مطالب مربوط به تبدیل لاپلاس در درس معادلات دیفرانسیل در سال اول ورود به دانشگاه توسط دانشجویان گذرانده می شود و ممکن است مطالب پس از مدتی به فراموشی سپرده شوند ، همچنین در دوره های ناپیوسته دانشجویان پیش از آن که درس معادلات دیفرانسیل را گذرانده باشند ناچار به مطالعه دروسی همچون تحلیل مدارهای الکتریکی هستندکه نیاز اساسی به تسلط برتبدیل لاپلاس دارد؛ بنابراین کتاب حاضر می تواند پاسخگوی نیاز تمامی دانشجویان مهندسی برق در تمامی گرایش ها و دوره های پیوسته و ناپیوسته  باشد .
البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این کتاب برای تمامی دانشجویان رشته های مهندسی قابل استفاده بوده و می تواند به عنوان یک مرجع آموزشی مورد استفاده قرار بگیرد.
مطالب این کتاب در دو فصل و با توجه به نیاز دانشجویان در دروس فنی و مهندسی آماده شده است :
فصل اول به معرفی تبدیل لاپلاس پرداخته ، سپس تبدیل لاپلاس توابع مهم بررسی و محاسبه شده است ، همچنین خواص تبدیل لاپلاس به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته اند .
فصل دوم به محاسبات مربوط به معکوس تبدیل لاپلاس می پردازد ، همچنین روش های مختلف محاسبه عکس تبدیل لاپلاس ارائه شده است .
در این کتاب مجموعا بیش از 60 مثال مختلف مورد بررسی قرار گرفته و حل تشریحی آنها ارائه شده است ، با این حال برای پاسخگویی و احترام به نیاز دانشجویانی که تمایل به بررسی و حل مثال های بیشتر دارند ؛ مجموعه ای از تمرین ها به همراه پاسخنامه تشریحی در وب سایتwww.majidzare.ir 
 قرار خواهد گرفت ، همچنین در این وبسایت رفع اشکال درسی و پشتیبانی آنلاین از کتاب انجام خواهد شد .

در پایان از کلیه خوانندگان ، اساتید ارجمند، مهندسین گرامی و دانشجویان عزیز تقاضا داریم ،نظرات، انتقادات ، پیشنهادات و اشکالات احتمالی کتاب را از طریق وب سایت شخصی مهندس مجید زارع به آدرسwww.majidzare.ir 
  ، به اطلاع مولفین برسانند .

            با آرزوی توفیق                    
مـجیـد  زارع  -  محمدرضا  اکبری زاده
تابستان 1395 

پیشگفتار مولفین کتاب بررسی سیستم های قدرت 1

یارفیق
درعاشقی گزیر نباشد ز ساز و سوز
استاده ام چو شمع مترسان زآتشم

با توجه به کاربرد وسیع انرژی الکتریکی در زندگی بشر امروزی و نیاز وسیع جامعه بشری به این انرژی در حوزه های صنعتی ، تجاری ، خانگی ، کشاورزی ، پزشکی و ...  ؛ مطالعه ، شناخت ، طراحی و تحلیل شبکه های الکتریکی از اهمیت ویژه ای  برخوردار است .
بررسی سیستم های قدرت الکتریکی برای دانشجویان مهندسی برق گرایش قدرت امری ضروری است از این رو کتب مختلفی در سراسر جهان تالیف شده اند که تعداد زیادی از آنها نیز به فارسی ترجمه شده است ، همچنین کتب تالیفی بسیاری توسط اساتید و مهندسین گرامی تالیف گردیده است .
با بررسی و مقایسه کتب مختلف با کتابی که در دست دارید ، می توان به وجه تمایز و مزایای کتاب به شرح زیر اشاره کرد :
1- شرح کامل مطالب درسی به زبانی ساده و روان
2- ارائه اثبات ها و روند کامل محاسبات تا رسیدن به فرمول نهایی
3- بررسی بیش از 180 مساله با حل تشریحی کامل

این سه ویژگی موجب می شود دانشجویان پس از مطالعه این کتاب از مطالعه سایر کتب بی نیاز شده و بر مباحث پایه ای علمی و عملی در بررسی سیستم قدرت تسلط یافته و آماده فراگیری مباحث پیشرفته تر در تجزیه و تحلیل سیستم های قدرت شوند .

مطالب این کتاب در شش فصل مطابق با سرفصل‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درس بررسی سیستم‌های قدرت تألیف شده است :
فصل اول به مرور و بررسی مفاهیم اساسی از درس مدارهای الکتریکی می پردازد ،گرچه مطالب این فصل عمدتا پیش تر نیز در درس مدارهای الکتریکی ارائه شده اند اما تسلط بر این فصل در تجزیه و تحلیل های بعدی بسیار کمک کننده خواهد بود.

فصل دوم به معرفی اجمالی ماشین های الکتریکی و ارائه مدل تجهیزات موجود در شبکه های قدرت پرداخته ، سپس سیستم نسبت به واحد معرفی شده و در پایان محاسبه و تعیین دیاگرام امپدانسی شبکه های قدرت شرح داده شده است .

فصل سوم به تعیین پارامترهای الکتریکی خطوط انتقال همچون اندوکتانس ، کاپاسیتانس ، مقاومت و کندوکتانس می پردازد .

در فصل چهارم مدل الکتریکی خطوط انتقال بر اساس پارامترهای بدست آمده در فصل سوم و همچنین با توجه به طول خطوط انتقال ارائه می شود و سپس مباحث مختلفی همچون بارگذاری ، محاسبات توان انتقالی ، بررسی امواج سیار و ... مورد بررسی قرار می گیرند .

فصل پنجم به ارائه ماتریس های توصیف کننده شبکه و محاسبات مربوط به این ماتریس ها می پردازد .

فصل ششم به مبحث بسیار مهم تجزیه و تحلیل پخش بار تحت شرایط مانا پرداخته و با توجه به اینکه این تجزیه و تحلیل ها بسیار زمان بر و طولانی می باشند، در پایان فصل روش های تقریبی و سریع محاسبات پخش بار نیز ارائه شده است .

در پیش نویس های اولیه کتاب فصل دیگری تحت عنوان شبکه های توزیع انرژی وجود داشت ، اما به دلیل افزایش حجم کتاب از ارائه آن بخش صرفنظر کردیم ، همچنین بسیاری از مسائلی که قرار بود در فصول کتاب گنجانده شود ، به همین منظور از مجموعه مسائل حل شده کتاب کاسته شد .

در تالیف و ویرایش نهایی کتاب نظرات دانشجویان گرامی مورد بررسی و البته استقبال قرار گرفته است ، بدین منظور از دانشجویان گرامی آقایان مهدی نیازکار و سید مهدی حسینی تشکر بعمل می آید.

پاسخنامه تشریحی تمرین های پایان فصل و فایل های پشتیبان کتاب به منظورکاهش حجم کتاب در وبسایت  www.majidzare.ir قرار خواهد گرفت ، همچنین در این وب سایت رفع اشکال درسی و پشتیبانی آنلاین از کتاب انجام خواهد شد .

در پایان از کلیه خوانندگان ، اساتید ارجمند، مهندسین گرامی و دانشجویان عزیز تقاضا داریم ،نظرات، انتقادات ، پیشنهادات و اشکالات احتمالی کتاب را از طریق وب سایت شخصی مهندس مجید زارع به آدرسwww.majidzare.ir    به اطلاع مولفین برسانند .

 

با آرزوی توفیق                 

 محمدرضا  اکبری زاده  -  مجید  زارع              

تابستان 1395             خرید آنلاین کتاب         

sdsکتاب " بررسی سیستم های قدرت 1 " منتشر شد

۰ نظر

کتاب " تبدیل لاپلاس ابزاری برای مهندسین " منتشر شد

۰ نظر